Vážení priatelia, ak sa rozhodnete stráviť príjemné chvíle na Orave, určite neoľutujete. Na pomerne malej ploche sa tu sústreďuje množstvo zaujímavostí a krás – hory, vodné plochy, historické pamiatky i ľudová architektúra.
Orava dokáže uspokojiť hádam každého návštevníka, ktorý tu môže obdivovať prekrásne historické a kultúrne pamiatky, kochať sa pohľadom na prírodné krásy, naplno si vychutnať čaro pešej, lyžiarskej turistiky, či využiť možnosti, ktoré ponúka v oblasti športu.

Doporučujeme navštíviť:

Oravice  
termálne kúpalisko – masáže, turistika (12 km)
Bazény v Oraviciach, jún 2002
Príjemný a blahodarný odpočinok po celodennom športovaní vám poskytne termálne kúpalisko Oravice s prírodnou mineralizovanou vodou sírovo-vápenato-sodno-horečnatou, ktorá je vhodná na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva, obličiek a močových ústrojov. Teplota vody sa pohybuje v zime od 36 do 38°C, cez leto od 32 do 35°C.
Pravidelne - na Annu (27. júla - alebo najbližšiu nedeľu) sa konajú folklórne slávnosti v Oraviciach, začiatkom augusta zase v Zuberci už tradičné Podroháčske folklórne slávnosti a mnohé iné kultúrne akcie.

Roháče a Zuberec

Podroháčska obec Zuberec je významným centrom turistického ruchu v Roháčoch. V lete ho navštevujú milovníci hôr, ktorí tu hľadajú miesto pre dovolenku, oddych a relax. Určite aj Vás uchvátia prekrásne pohľady z hrebeňa Roháčov a priezračné vody Roháčskych plies. V zime zase môžete navštíviť lyžiarske svahy a zalyžovať si na svahoch Spálenej, Milotína a Janoviek. Privítajú vás tu zasnežované, upravené trate, večerné lyžovanie, pravidelne upravované bežecké trasy i občerstvenie.

Okrem Zuberca ponúka Orava aj ďalšie vhodné miesta na lyžovanie s množstvom lyžiarskych vlekov v Dolnom Kubíne, Oravskej Lesnej, Nižnej, Vitanovej a pod.

Brestová  
Múzeum Oravskej dediny s exponátmi oravskej architektúry a ľudovej tvorivosti

Oravský hrad 
(36 km)
Prekrásny pohľad na Oravský hrad, 2003

Z historických pamiatok je pre turistov asi najzaujímavejší Oravský hrad, čnejúci sa na 112 m vysokom skalisku nad riekou Oravou v Oravskom Podzámku, v ktorom je umiestnená aj expozícia Oravského vlastivedného múzea. V Dolnom Kubíne môžu návštevníci navštíviť Hviezdoslavovo múzeum, kde sú sústredené okrem literárnych pamiatok P. O. Hviezdoslava aj jeho osobné predmety. V tej istej budove sídli i Čaplovičova knižnica. 

Demänovská jaskyňa 
(70 km)

Bešeňová
termálne kúpalisko (80 km)

Oravská priehrada
možnosť rybolovu a vodných športov (30 km)
Oravská priehrada, Apríl 2005 Oravská priehrada, Apríl 2005 Oravská priehrada, Apríl 2005

Vodné toky, bystriny a Oravská priehrada sú príležitosťou aj pre trpezlivých rybárov, ktorých iste odmenia dobrým úlovkom. V letnom období Oravská priehrada poskytuje najmä športové vyžitie. Okrem plávania možno príjemne stráviť čas vodným lyžovaním, či na windsurfingu, člne alebo plachetnici.
Návštevníci Oravy by nemali obísť ani ostrov umenia vo vodnej nádrži Orava, kde sa každoročné konajú koncerty vážnej hudby (Oravské hudobné leto) a kde môžu turisti obdivovať rôzne umelecké predmety ľudových rezbárov a pod. 
Rieka Orava je v súčasnosti jednou z najčistejších riek na Slovensku.


Pri potulkách pod Babou horou turisti radi navštívia aj Hviezdoslavovu horáreň na Rovniach, ktorá je dejiskom básnikovho diela Hájnikova žena. 
Nezabudnuteľným zážitkom je bezpochyby aj jazda na koni po rozkvitnutých stráňach a malebných lesných cestičkách. Ak vás priťahuje ticho a pokoj horského prostredia vyberte sa na turistickú prechádzku do Oravskej Magury na jej najvyšší vrch – Minčol (1 396 m. n. m.), na Piľsko(1 557 m. n. m., či Babiu Horu (1 725 m. n. m.). Obdivovať prírodu a spoznávať historické a kultúrne pamiatky Oravy môžete aj na cykloturistických trasách. Príjemné prechádzky v prírode obohatí zber lesných plodov - čučoriedok, malín, jahôd a liečivých rastlín. Pre hubárov sú tu jedinečné hubárske terény.

Ďalšiu možnosť turistiky ponúkajú Skorušinské vrchy - súvislý hrebeň, dlhý asi 25 km, s najvyšším vrchom Skorušina (1314 m. n. m.) a veľmi peknou časťou Oravy je aj Oravská vrchovina, ktorú od Skorušinských vrchov oddeľuje Studená dolina (100 m. n. m.). 

Určite však zaujmú aj drevené kostolíky v Istebnom, Leštinách a Tvrdošíne, ako i kamenný kostolík na vŕšku nad Vyšným Kubínom, kaštiele a kúrie vo Vyšnom Kubíne, Leštinách a Jasenovej.
Drevený kostolík na tvrdošínskom cintoríne, apríl 2005


Pôvodné objekty ľudovej drevenej architektúry, môže turista obdivovať hlavne v Podbieli, kde tieto objekty slúžia ako originálne ubytovacie zariadenie. Pôvodné drevenice sa nachádzajú i v Zuberci (v Brestovej, kde je zriadené múzeum oravskej dediny), Habovke, Hladovke, Suchej Hore, Oravskej Lesnej, Zázrivej a ďalších oravských dedinách.

Typické drevené stavby v Podbieli, jún 2002.Typické drevené stavby v Podbieli, jún 2002


Pre turistov sú lákadlom aj výlety do susedného Poľska
(do Krakova, či na trhy do Jablonky, Nového Targu, či Zakopaného).
Poľsko, Chocholov, 2002 Poľsko, Chocholov, 2002 Poľsko, Chocholov, 2002 

 

Apríl 2004
Stránka bola aktualizovaná: 08.05.2005